Rozvádzače elektrickej inštalácie
Rozvádzač elektrickej inštalácie je vlastne srdcom samotnej inštalácie. Či už je rozvádzač v domácnosti vo firme, v rodinnom dome, v byte, alebo vo priemyselnej inštalácii, stále je akým si srdcom celej elektro inštalácie. Zbiehajú sa do neho všetky káble, vodiče. Z koncového prvku do ističa, ktorý je osadený práve v rozvádzači NN. Len správne zostavený rozvádzač, je a môže byť bezpečný a vie pracovať správne, tak aby bol v súlade s platnou legislatívou SR a normami STN.
Toto je veľmi dôležité, aby Váš rozvádzač zostavila osoba, alebo firma s platným osvedčením, aby bola garantovaná odbornosť a minimálne požiadavky na bezpečnosť. Každý vyrobený rozvádzač musí spĺňať požiadavky na jeho výrobu a výrobca musí deklarovať potrebné doklady k nemu.
Treba si uvedomiť že každý rozvádzač NN je určeným výrobkom v zmysle § 4 zákona č. 56/2018 Z.z. a predstavuje zvýšené riziko ohrozenia oprávneného záujmu.
V zmysle § 5 zákona č. 56/1999 Z.z. a § 6 NV č. 148/2016 Z.z. výrobca určeného výrobku je povinný:
Asi najbežnejšie rozvádzače, s ktorými sa stretnete v praxi, sú predmetom aj tohto blogu. Stretnete sa s nimi v bytoch, domoch, garážach, na chodbách bytov…
Rozvádzač musí byť správne umiestnený hlavne s ohľadom na predtým určené vonkajšie vplyvy. To znamená že musí byť písomne vypracovaný protokol o určení vonkajších vplyvov a vyrobený rozvádzač musí spĺňať podmienky pre dané prostredie, hlavne svojím vyhotovením a krytím. Treba si uvedomiť hlavne v rodinných domoch a bytoch, kde je vhodné rozvádzač umiestniť. V rozvádzačoch sa nachádza hlavný vypínač, ku ktorému musí byť jednoznačný prístup, v prípade nutnosti vypnutia elektrickej inštalácie. To môže nastať v prípade nebezpečenstva, ohrozenia života, zdravia, alebo v prípade požiaru. Stáva sa že s prihliadnutím na dizajn sa rozvádzače umiestňujú mimo dosah, napr. sú moc vysoko, alebo sú v garážach, v šatníkoch a iných neprístupných miestach.
Elektromerové rozvádzače musia byť umiestnené na takých miestach, aby boli prístupné pre pracovníkov dodávateľa elektrickej energie a to na verejne prístupnom mieste, v oplotení objektu a podobne.
2. Ochrana pri poruche. Neživé vodivé časti v rozvádzači musia mať trvalý potenciál zeme prostredníctvom pripojenia ochranného vodiča. Všetky neživé vodivé časti rozvádzača sa musia vzájomne pripojiť a súčasne sa musia spojiť s ochranným vodičom napájania alebo cez uzemňovací vodič s uzemňovacou sústavou.
Náš profesionálny tým Vám navrhne najlepšie riešenia v oblasti bezpečnosti práce BOZP, v ochrane pred požiarmi OPP. Zabezpečí odporné prehliadky a odborné skúšky Vašich vyhradených technických zariadení.